Átviteli közegek

Adatátviteli sebesség: Digitális hálózatokat az átviteli sebességükkel – az időegység alatt átvitt bitek számával – jellemezhetjük. Ezt bit/s-ban (bps) vagy ennek többszöröseiben (kbps, Mbps) mérjük.

Sávszélesség: Digitális hálózatok esetén a hálózatra (pontosabban a kommunikációs csatornára) jellemző legnagyobb adatátviteli sebességet nevezik sávszélességnek. A sávszélesség minden átviteli eszköz jellemző mennyisége (hálózati kártya, modem, hálózati vonal, stb.). Sok esetben a szolgáltatók két sávszélességi adatot adnak meg. Más sebességgel történhet a letöltés, mint a feltöltés. Pl.: 768/128 kbps. Az átvitel sávszélességét mindig a leglassabb elem sebessége határozza meg (pl.: egy nagysebességű hálózatra kapcsolt modem esetén a modem, telefonvonal esetén a telefonvonal sebessége).

Az adatátvitelhez többféle fizikai közeg használható.

Vezetékes átviteli közegek

Fizikai felépítése alapján több fajtát különböztetünk meg. Ezek fizikai tulajdonságai erőteljesen befolyásolják alkalmazhatóságukat. A csomagok elektromos vagy fény impulzusok formájában utaznak. Az egy hálózatot összekötő kábeleket szegmensnek hívjuk. Átviteli sebességük és használhatóságuk alapján három hálózati kábeltípust különböztetünk meg:

  • koaxiális kábel (hasonló a TV antennához ) A 80-as, 90-es évek elején használták helyi hálózatok kiépítésére. Alacsony adatátviteli sebessége és sérülékenysége miatt az új hálózatokban már nem használják.
    koax kábel kívülről

    koax kábel kívülről


    koax kábel belseje

    koax kábel belseje

  • csavart érpár
    • UTP (unshilded twisted pair – árnyékolatlan csavart érpár) napjaink legelterjedtebb hálózati kábele. A külső szigetelésen belül nyolc, egyenként szigetelt eret találunk, melyeket párosával összetekernek, majd a párokat ismét összetekerik, így árnyékolják egymást. A nyolc érből négyet használ a hálózat, 2 küldőt és 2 fogadót, a többit pl. a telefon használja.
      UTP kábel kívülről

      UTP kábel kívülről


      UTP kábel belseje

      UTP kábel belseje

    • STP (shilded twisted pair – árnyékolt csavart érpár) a kábelt fóliával árnyékolják, így biztonságosabban használható hosszabb távolságra is. Két összekötött hálózati végpont között a távolság az ajánlás szerint legfeljebb 100 m. Átviteli sebessége: 10 vagy 100 Mbps.
      STP kábel kívülről

      STP kábel kívülről


      STP kábel belseje

      STP kábel belseje

  • optikai kábel (üvegszálas kábel) az igen vékony, de hajlékony üvegszálat rugalmas védőanyaggal (gumi vagy kevlár) veszik körül. Az üvegszálas kábelben fényimpulzusok mennek át. Nagyon nagy hálózati sebességet lehet vele elérni, jó hibatűréssel. Az áthidalható távolság több km. A kábel, a csatlakozók és a szerelésükhöz szükséges felszerelés nagyon drága. Viszont nem érzékeny az elektromágneses zavarokra. Vékony, könnyű. Nehéz lehallgatni.
    teljes visszaverődés

Vezeték nélküli átviteli közegek

Amikor nem lehetséges vezetékes összeköttetést létesíteni az állomások között, vezeték nélküli technológiák közül lehet választanunk:

  • Infravörös (1012-1014 Hz): Elsősorban kistávolságú adatátvitel esetén (pl. TV távirányító). Olcsó, könnyen előállítható, viszonylag jól irányítható, viszont óriási hátrány, hogy szilárd testeken nem képes áthatolni. Így is alkalmasak lehetnek épületen belüli lokális hálózatok átviteli rendszerének kialakítására.
  • Rövidhullámú, rádiófrekvenciás átvitel (WiFi, Bluetooth) kisebb távolságra. Mikrohullámú tartományban (100 MHz felett). Egyenes vonal mentén terjed (ismétlők kb. 50 km-enként), jól fókuszálható (parabolaantenna).
  • Mikrohullámú átvitel, mely működésének feltétele, hogy a két antennának látnia kell egymást.
  • Lézer
  • Műholdas átvitel: Geostacionárius műholdak. A műholdakon lévő transzponderek a felküldött mikrohullámú jeleket egy másik frekvencián felerősítve visszasugározzák (3,7…4,4 GHz le, 5,9…6,4 GHz fel). Jelentős a késleltetés (250-300 ms).