Az operációs rendszerek felépítése

  1. Rendszermag (kernel): Feladata a hardver optimális kihasználásának irányítása, a kért programok futtatása, az alkalmazói kérések kiszolgálása.
    A rendszermag önmaga is folyamatok sokasága. Ezek a rendszerfolyamatok a rendszer indításakor indulnak és futásuk a rendszer leállásáig tart. Feladata a ki- és bemeneti perifériák kezelése, a memória-hozzáférés menedzselése, a háttértárolók, illetve a processzoridő kezelése is.
  2. API (Application Programing Interface – alkalmazói programozási interfész): Olyan szabálygyűjtemény, mely leírja hogy kell kérni a szolgáltatásokat a kerneltől, és a kernel válaszát hogyan kapjuk meg.
    Ez egy illesztési felület, ami meghatározza, hogy a különböző programok hogyan vehetik igénybe a rendszermag szolgáltatásait.
  3. Rendszerhéj (shell): Feladata a parancsértelmezés. Lehet parancssoros (pl. DOS), vagy grafikus – GUI – felületű (pl. Windows).
    A felhasználó ezzel a résszel találkozik a munkája során, mert ez a rész biztosítja a kapcsolattartást a felhasználóval. Feladata még az alkalmazások futtatása, indítása, futtatási feltételek biztosítása, üzemállapot kezelése és továbbítása a felhasználó felé.
  4. Szervizprogramok (utility): Ritkábban szükséges programok (pl. szövegszerkesztők, fordítóprogramok, driverek).