Keresés, csere

csere_feladat1.txt
csere_nyers1.docx

csere_feladat2.txt
csere_nyers2.docx


SZÖVEG KERESÉSE ÉS CSERÉJE KERESÉSI FELTÉTELEKKEL

Egy dokumentumban a bonyolultabb keresésekhez keresőoperátorokat használhatunk. Ezek alkalmazásához jelöljük be a Behelyettesítéssel négyzetet!

Keresőoperátorok használata

Keresett elem Operátor Példák
Egyetlen karakter ? A ?gy megadása esetén a keresés eredménye lehet az agy vagy az egy, de akár az úgy is.
Tetszőleges karaktersorozat * *gy megadása esetén a keresés eredménye lehet ugyanúgy, mint az előbb pl. az agy, de most már itt lehet akár a hadnagy is.
A megadott karakterek közül egy [ ] t[áé]r megadása esetén a keresés eredménye vagy a tár vagy a tér.
Egyetlen karakter a megadott tartományban [-] [a-m]irka megadása esetén a keresés eredménye lehet a birka, a firka, de lehet az airka is. (A tartományt növekvő sorrendben kell megadni!)
Tagadás: egyetlen karakter a zárójelben szereplő karaktereket kivéve [!] [!s]ánc megadása esetén a keresés eredménye lehet a tánc, a lánc, de akár az aánc is.
Tagadás: egyetlen karakter a zárójelben megadott tartomány karaktereit kivéve [!a-z] [!m-z]ét megadása esetén a keresés eredménye lehet a hét vagy a két is, de pl. a rét vagy a vét már nem.
Az előtte álló karakter vagy kifejezés pontosan n számú előfordulása {n} ar{2}a megadása esetén a keresés eredménye lehet az arra, de az ara már nem.
Az előtte álló karakter vagy kifejezés legalább n számú előfordulása {n,} ar{1,}a megadása esetén a keresés eredménye lehet az arra, de most már lehet az ara is.
Az előtte álló karakter vagy kifejezés n és m közötti számú előfordulása {n,m} 10{1,3} megadása esetén a keresés eredménye lehet a 10, a 100, de akár az 1000 is.
Az előtte álló karakter vagy kifejezés egy vagy több előfordulása @ ba@ megadása esetén a keresés eredménye lehet az barna, a baba, de akár a babababa is.
A szó kezdete < <(adat) megadása esetén a keresés eredménye lehet az adatok vagy az adatsor, de az alapadat szó nem.
A szó vége > (adat)> megadása esetén a keresés eredménye lehet az adat vagy az alapadat, de az adatsor nem.

Megjegyzések

A keresési feltételeket zárójelek közé tehetjük, hogy ezzel jelezzük a kifejezések egyes részeinek végrehajtási sorrendjét. Például a <(bele)*(ett)> keresésének eredménye a „belelépett” és a „belenézett” lesz.

Ha egy operátort úgy szeretnénk keresni, mintha közönséges karakter volna, akkor tegyünk elé egy fordított per-jelet (\ = backslash). Például egy kérdőjel kereséséhez ezt írjuk be a Mit keres mezőbe: \?

A Mit keres mezőbe írt kifejezéseknek a Mire cseréli mezőben megadott sorrendbe történő átcsoportosítására használjuk a \n operátort a Mire cseréli mezőben. Ha a Mit keres mezőbe a (víz) (csap) kifejezést írtuk be, a Mire cseréli mezőbe pedig a \2 \1 operátort, akkor a szöveg „víz csap”-ról „csap víz”-re fog változni.

A fenit példában a szóközöknek fontos szerepe van. Kísérletezz, gyakorlj!