Az emberi látás jellemzői

Az összes érzékelt információ több mint felét (egyesek szerint akár 90%-át is!) látás útján szerezzük.

Az ember szemében kb. 126 millió fényérzékelő receptor található. Ezek az elektromágneses sugárzást felfogva a létrejött ingerületet az idegrendszer útján az agyba továbbítják.
A retinában elhelyezkedő érzékelők vagy pálcikák (kb. 120 millió), vagy csapok (kb. 6 millió).
A pálcikák a fényerősséget és a világosságot érzékelik.
Színeket a színérzékelő csapok különböző erősségű ingerlése alapján látunk.

A fényt csak a 380 nm-es ultraibolya és a 780 nm-es infravörös hullámhossz tartományban vagyunk képesek érzékelni.

Az elektromágneses spektrum

Az elektromágneses spektrum


Az elektromágneses hullámok spektruma
Az elektromágneses spektrum

Az elektromágneses spektrum

A csapok ingerületi állapotának eredője eredményez egy színárnyalatot. Az emberi szem kb. 200 színárnyalat eltérését képes megkülönböztetni. Ez függ a hullámhossztól. A legnagyobb érzékenység az 555 nm-es zöld szín körül mutatkozik.

A fényerősség, ill. világosság érzését a szemünkbe érkező fény energiája határozza meg. Az emberi szem a nagyon kis teljesítményű, 10-6 lumen alatti fényt nem érzékeli, a 104 lumen feletti teljesítményű fény pedig már elvakít.

A szín érzékelésére a szín telítettsége is hatással van. A színtelítettség a szín fehér színnel való felhígítottságának, fátyolosságának mértéke. Pl. ha a vörös fény telítettségét csökkentjük, fokozatosan rózsaszínt kapunk. Szemünk egy konkrét színezeten belül kb. 20 telítettségi fokozatot tud megkülönböztetni.

Az ember színlátásában tehát a következők játszanak szerepet:

  • színárnyalat vagy színezet (hue)
  • színtelítettség (saturation)
  • fényerősség (brightness)

A szem felbontóképességének határa 0,4 mm körüli. Ahhoz tehát, hogy két pontot meg tudjunk különböztetni, legalább ekkora távolságra kell lenniük egymástól. Ennek a számítógépi grafikában pl. a monitorok és a nyomtatók felbontóképességénél van nagy jelentősége.

Egy kép tudatos érzékeléséhez legalább 1/15 másodpercig kell látnunk a képet. Ennél rövidebb időre felvillanó képet nem érzékelünk tudatosan. A tudatalatti érzékeléshez kevesebb idő is elég. (Lásd betiltott reklámozási eljárások!)

Mozgóképeknél fontos, hogy egy másodperc alatt legalább 25 teljes állóképet jelenítsenek meg. Ennyi kell ugyanis ahhoz, hogy a szem villogásmentesen, folyamatosnak lássa a mozgást.